Тази седмица гласуването на Съвета е последната стъпка в законодателния процес за NZIA, който има за цел да насърчи инвестициите в чисти енергийни производства. Съветът определи като цел на европейските производители да отговорят най-малко на 40% от годишните нужди от възобновяема енергия на ЕС до 2030 г. Законът ще влезе в сила към края на юни, един ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Ето кои са и другите политики съгласно NZIA:
- създаване на „Академии за нулеви нетни индустриални мрежи“ за обучение на 100 000 работници за сектора на възобновяемата енергия в рамките на три години.
- установяване на „регулаторни мерки“, насочени към насърчаване на инвестиции в европейски производства чрез гъвкави регулаторни рамки, благоприятни за развитието и тестването на нови технологии.
Законът беше предложен от Фон дер Лайен през февруари 2023 г. а Европейският парламент одобри разпоредбите миналия месец. Има за цел да се справи със значително драматичен дисбаланс в сектора на европейското производство на възобновяема енергия, който имаше значително въздействие по-специално върху соларната индустрия.
Инфографики от EUPD изследвания показват, че Европа е внесла модули с обща мощност 87 GW от Китай през 2023 г. Страните членки са закупили 8,3 милиона артикула на стойност 612,4 милиона долара през декември, правейки европейското производство икономически неизгодно и почти невъзможно. Пример за това е швейцарската компания Meyer Burger, която обяви планове за закриване на фабрика за модули в Германия поради неблагоприятни икономищески условия за издигане нагоре по веригата в соларното производство на континента.
Това е въпрос на нарастващото напрежение между Китай и САЩ относно вноса на соларни продукти, което остави Европа буквално и фигуративно хваната между двамата лидери на сектора на соларното производство.
източник:М. Михов greenworld.bg