39,4% от фотоволтаичната енергия в Германия през 2010 година е добивана от малки локални инсталации, разположени върху покривите на еднофамилните къщи. Към 2012 година този дял е дори още по-сериозен – около 50%, по данни на solarwirtschaft.de.
Германия, разбира се, е един специален случай. Страната е своеобразна „родина“ на соларния покрив, след като още през 90-те години на миналия век държавата провежда и финансира пилотен проект „1000 покрива“ за монтаж на фотоелектрични модули по покривите на еднофамилните къщи. “Тогава в Германия се появи първият проект “1000 покрива”, който имаше за цел да тества този вид технологии. Хората имаха двойни електромери – едната част отчиташе колко електроенергия те черпят от мрежата, а другата част мереше колко са вкарали”, разказа неотдавна пред GreenTech.BG проф. Петко Витанов, ръководител на Централната лаборатория по соларна енергия и нови енергийни източници при БАН. Разликата в сумите се оказва добър начин за облекчаване на домашните бюджети. След успеха на проекта “1000 покрива” в Германия идва ред на втори проект -“100 000 покрива”, а по-късно покривите стават 1 милион – все с държавна финансова помощ и задължение за изкупуване на добитата соларна енергия.
Да повторят успеха на немските покриви, това е мечта на ВЕИ индустриите в повечето европейски страни, както и в България. Изгледите това да се случи у нас обаче са малки.
От една страна, за периода до 2016 година държавата е определила
нулеви лимити за присъединяване на нови енергийни мощности. Причината за това, най-общо казано, е виждането на регуалторите за прекалено бърз растеж на възобновяемите източници в страната. Делът на ВЕИ в общия енергиен микс на страната е над 14%, а националните индикативни цели за дела на ВЕИ в енергийния микс към 2020 г. е 16%.
На второ място пречка са
тромавите и дълги административни процедури и срокове,
непосилни за малкия инвеститор. За изграждане на малка фотоелектрична инсталация върху покрив на еднофамилна къща собственикът трябва „извърви“ целия административен път, който трябва да извърви и инвеститорът в голям ВЕИ парк или строителят на цял комплекс нови офис-сгради. Това означава множество тромави процедури, документи и разрешителни и протяжни срокове за чакане. Те в най-добрия случай траят „колкото една бременност“, по думите на Никола Газдов, председател на Българската фотоволтаична асоциация.