Един нов вид фотоволтаична клетка може да се промени това: тя може да бъде произведена във вид на ултратънък лист и да е тонирана в различни цветове. Нейните създатели вярват, четова може да даде възможност за много по-широко приложение на технологията за добив на слънчева енергия.
Изследователи от Университета на Мичиган са измислили „първите полу-прозрачни, цветни фотоволтаични клетки“. Те могат да се използват за покриване на фасадите и стените на сградите, да служат за сенници на прозорците, да са вградена част от билбордове.
„Мисля, че ще ни да де много по-различен начин на използване на слънчевата технология,…. Днес соларни панели са черни и единственото място, където може да бъдат поставени на една сграда, е покривът. А покривът на един типичен висок блок е толкова малко място“, казва Джай Гуо, професор в университета и ръководител на проекта. „Смятаме, че можем да направим слънчевите панели по-красиви – да са във всеки цвят, който дизайнерът може да иска. Така ще можем да разположим слънчеви панели на много повече места“.
Засега учените не казват много относно ефективността на новата клетка. Прототипите, които там са разработили, „не са толкова ефикасни, колкото тези в традиционните, тъмни на цвят слънчеви панели“. Обяснението е, че цветните площи в тях отразяват определени светлинни дължини на вълните, вместо да ги превръщат в електричество.