Проблемът с опрашващите насекоми, сред които са и пчелите, се задълбочава през последните години.
Изменението на климата, наред със загубата на местообитания и използването на пестициди, причинява срив на популациите от опрашващи насекоми, което застрашава производството на култури. Според някои оценки темпът на спад е около 2% годишно или 45% през последните 40 години. В търсене на решение на проблема някои учени проучват потенциала на соларните ферми. Те могат да се използват не само за произвеждане на чиста енергия, но и като спасител на пчелите, пише CNet.
Скорошни изследвания на учени от Националната лаборатория в Аргон, САЩ, установиха, че съзнателното проектиране на соларни ферми може да помогне за обръщане на тенденцията на намаляване на опрашващите насекоми. В Минесота две соларнии площадки, покрай които са засадени местни растения, са утроили популациите им само за четири години.
Резултатите „ни казват, че това е постижимо и можете да видите доста бързи резултати в соларните обекти в рамките на около четири години“, каза Лий Уолстън, еколог в Националната лаборатория в Аргон и автор на публикуваното изследване.
Около един на всеки 10 вида пчели и пеперуди в Европа са застрашени от изчезване, според Европейския съюз. Броят на земните пчели в САЩ е намалял с 50% от 1974 г. , според Службата за риба и дива природа на САЩ. Дори в някои сравнително необезпокоявани гори учените от Службата по горите на САЩ са установили, че броят на пчелите и пеперудите е намалял с 60% за 15 години.
Как соларните ферми могат да помогнат на опрашващите насекоми?
Двете соларни инсталации, които учените от Аргон са изследвали, преди това са били обработваеми земеделски земи. С новата поява на растения опрашващите насекоми са се завърнали, тъй като соларният парк вече осигурява местообитание и храна. По време на проучването както броят, така и типът на цъфтящите растения и насекомите са се увеличили, като някои видове са се увеличили повече от три пъти. В края на четирите години в соларните инсталации вече е имало 20 пъти повече местни пчели.
Според учените засаждането на растения около соларните панели може да направи самите панели по-продуктивни. Растителността създава по-хладен микроклимат около тях в сравнение с голата земя или настилката. Соларните панели са по-ефективни, когато са хладни. Само с минимални изисквания за поддръжка – косене и ограничено използване на хербициди – моделът соларна енергия енергия с местни растения може да бъде един от начините за стимулиране на биоразнообразието.
Източник: Agri.bg