Инвестициите във възобновяема енергия, енергийна ефективност и „умни“ енергийни технологии през първото тримесечие на тази година в световен мащаб са 40,6 млрд. долара или с 22% по-малко от преди година и с 38% по-малко от последното тримесечие на 2012 г., сочат данните на Bloomberg New Energy Finance. Така инвестициите през трите първи месеца на тази година са на най-ниско ниво от 2009 г.
Michael Liebreich, изпълнителендиректор на Bloomberg New Energy Finance, казва, че за да има чистата енергия роля в намаляването ръста на емисиите, е необходимо инвестициите във ВЕИ поне да се удвоят до 2020 г., а не да намаляват. Въпреки това има региони, които се представят добре от тази гледна точка, пояснява Liebreich и допълва, че данните досега сочат, че винаги първото тримесечие на годината е най-слабо, тъй като банките и инвеститорите си поемат дъх от бързането да приключат сделките в края на годината.
За първите три месеца в САЩ, Европа и Китай са се понижили значително вложените средства в чиста енергия, значителен ръст обаче има в останалата част от Азия (без Китай и Индия) като е достигната стойност на инвестициите от 10,1 млрд. долара. Подемът е воден от Япония – 8,2 млрд. долара.
Въпреки негативните констатации за периода януари-март анализаторите на Bloomberg New Energy Finance очакват стабилен растеж на ВЕИ инвестициите до 2030 г. Между 69% и 74% от новите инсталирани мощности ще бъдат за възобновяема енергия, въпреки затруднените условия на пазарите сега, предвиждат специалистите от Bloomberg.
Сценарият, който е най-вероятно да се сбъдне според анализаторите, предвижда ръст на инвестициите до 2030 г. спрямо сега с 230%, което преведено на езика на парите, е до 630 млрд. долара годишно през следващите 17 г. В тази сума влизат не само вложения в соларни и вятърни проекти, които към момента са най-разпространени, но и в геотермална и водна енергия и биомаса. Въпреки това очаквано най-голям дял от новите ВЕИ мощности отново ще имат ветроенергийните и соларните технологии – съответно 30% и 24%.